Palveluinnovaatiot yritystoiminnassa (3 op)
Toteutuksen tunnus: LT00DE34-3001
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 11.11.2024 - 07.04.2025
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 11.04.2025 - 25.05.2025
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 3 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 3 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- SeAMK Liiketalous ja pk-yrittäjyys
- Toimipiste
- SeAMK Seinäjoki, Frami
- Opetuskielet
- suomi
- Koulutus
- Tradenomi (AMK), Pk-yrittäjyys
- Opettajat
- Seliina Päällysaho
- Ajoitusryhmät
- Avoin AMK (Ei koske tutkinto-opiskelijaa) (Koko: 10 . Avoin AMK : 10.)
- Ryhmät
-
MPK23Tradenomi (AMK), monimuotototeutus
- Pienryhmät
- Avoin AMK (Ei koske tutkinto-opiskelijaa)
- Opintojakso
- LT00DE34
Arviointiasteikko
1-5
Tavoitteet
Opiskelija ymmärtää palveluinnovaatioiden merkityksen yhteiskunnassa ja pystyy tuotteistamaan erilaisia palveluita palvelumuotoilun avulla. Hän osaa suunnitella ja kehittää palveluita, tuotteita ja yrityksen sisäisiä prosesseja siten, että ne vastaavat yrityksen liiketoiminnallisiin tavoitteisiin sekä asiakkaiden tarpeisiin.
Sisältö
Palveluinnovaatiot
Palveluliiketalouden erityispiirteet
Palvelumuotoilun prosessi ja työvälineet
Palvelumuotoilun vaikuttamisen tasot yritystoiminnassa
Palvelukonseptin tuotteistaminen
Opintojaksoon sisältyy yritykselle tai organisaatiolle tehtävä kehittämistyö.
Oppimateriaalit
Opettajan kurssilla ilmoittama materiaali
Opetusmenetelmät
Verkkokurssi, jossa yksi TEAMS-opetuskerta lauantaina 10.5.2025 klo 13.15-17.00
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Luennot 4h
Itsenäinen työskentely 77h
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)
Opiskelija ymmärtää palvelumuotoilun tärkeyden ja osaa nimetä palvelumuotoilun menetelmiä. Opiskelija osaa hahmottaa palvelumuotoilun prosessin sekä ymmärtää, mitä asiakas palvelussa arvostaa.
Arviointikriteerit, hyvä (3)
Opiskelija osaa ratkaista liiketaloudellisia ongelmia palvelumuotoilun menetelmien avulla. Hän osaa erottaa palvelun kokemukselliset kontaktipisteet ja prosessit. Opiskelija ymmärtää palvelumuotoilun prosessin pääpiirteet ja ymmärtää arvon muodostumisen elementit.
Arviointikriteerit, kiitettävä (5)
Opiskelija osaa itsenäisesti ratkaista yritysten ongelmia palvelumuotoilun menetelmien avulla. Opiskelija osaa itsenäisesti kehittää ja muuttaa olemassa olevia prosesseja asiakkaan tai toimeksiantajan toiveet huomioiden hyödyntämällä käyttäjälähtöisyyttä. Opiskelija osaa soveltaa liiketoiminnallisia laina-alaisuuksia ja –mahdollisuuksia palveluiden kehittämisessä.