Siirry suoraan sisältöön

Tulevaisuuksien tutkimus (5op)

Toteutuksen tunnus: C-10056-TKI2HM003-3042

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
15.12.2025 - 09.01.2026
Ilmoittautuminen toteutukselle ei ole vielä alkanut.
Ajoitus
12.01.2026 - 15.05.2026
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
5 op
Korkeakoulu
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, Verkkokampus
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 5

Arviointiasteikko

H-5

Sisällön jaksotus

non-stop

Tavoitteet

Osaat soveltaa tulevaisuustutkimuksen näkökulmia ja menetelmiä organisaation/toimialan kontekstissa. Osoitat kykyä käyttää ja soveltaa tulevaisuuden tutkimusmenetelmiä ja ajattelua työkaluna strategisessa johtamisessa ja ajattelussa. Osoitat ymmärrystä siitä, miten skenaariot vaikuttavat alaasi/toimintaan. .

Suoritustavat

Toteutuksesta riippuen lähiopetusta, itsenäistä työskentelyä, pienryhmätyöskentelyä ja verkko-opintoja. Toteutus voi sisältää kirjallisuutta, tehtäviä, T&K yhteistyötä ja yritysprojekteja. Opintojaksoon sisältyy pakollisena oman oppimisen arviointi. Aikaisemmin hankitun osaamisen tunnistaminen ja tunnustaminen (AHOT) Jos opiskelija omaa työn, opintojen tai muun syyn (esim. sertifiointi) takia kurssin tuottaman osaamisen, voi hän osoittaa osaamisensa näytöllä toteutuksen vastuuopettajan kanssa sovittavalla tavalla. Lisätietoja näyttöprosessista löytyy: https://www.haaga-helia.fi/fi/osaamisen-tunnistaminen-ja-work-study katso kohta "Ohjeet osaamisen tunnistamiseen (master)".

Suoritustavat

Tulevaisuuden tutkimus on monitieteinen lähestymistapa, joka pyrkii ymmärtämään ja ennustamaan tulevaisuuden kehitystä eri aloilla. Tässä opintojaksossa tutustumme tulevaisuuden tutkimuksen perusteisiin, menetelmiin ja sovelluksiin.

Sisältö

- Tulevaisuussuuntautuneisuus – tulevaisuuteen liittyvät erityispiirteet ja konseptit - Tulevaisuudentutkimuksen lähestymistavat, aineistonkeruu- ja analyysimenetelmät - Tulevaisuudentutkimuksen hyödyntäminen muutoksessa

Oppimateriaalit

Moodlessa

Opetusmenetelmät

VIRTUAL NON-STOP

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Kurssilla ei ole tenttiä, vaan näyttö annetaan loppuraportilla. Ennen loppuraporttia varten tehdään 5 harjoitustehtävää.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Tehtävä 1: Mitä on tulevaisuuksien tutkimus? Tehtävä 2: Tulevaisuusbarometri Tehtävä 3: Ennakointi Tehtävä 4: Ideointi Tehtävä 5: Työpaikkailmoitus Tehtävä 6: Loppuraportti

Esitietovaatimukset

Opintojaksolla ei ole edeltävyysehtoja. Kurssilla käytetään osin materiaalia, jota ei ole julkaistu suomeksi, eli opiskelijan tulee olla kykenevä lukemaan englanninkielisiä tekstejä.Tämä opintojakso kuuluu ylemmän ammattikorkeakoulun (YAMK) opetussuunnitelmaan. Opintojakson suorittaminen edellyttää ylemmän ammattikorkeakoulun opiskeluoikeutta.

Siirry alkuun