Siirry suoraan sisältöön

Modern World Literature (5op)

Toteutuksen tunnus: KD18BKAM04-2

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
01.11.2016 - 17.05.2017
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
14.01.2017 - 31.05.2017
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Opetuskielet
englanti
Koulutus
Tradenomi (AMK), Kirjasto- ja tietopalveluala
Opettajat
Heli Simon
Ilpo Kempas
Julio Vallejo
Päivi Uitti
Elisa Kannasto
Opintojakso
KD18BKAM04

Arviointiasteikko

1-5

Tavoitteet

Opiskelija osaa nimetä modernin kirjallisuuden aikakausia ja genrejä eripuolilta maailmaa. Hän osaa kuvailla ja selittää historiallisia ja yhteiskunnallisia tapahtumia, jotka ovat vaikuttaneet opintojakson kirjallisuuteen. Hän on lukenut näytteitä tärkeistä klassikoista ja osaa keskustella niistä. Hän osaa kertoa, miten kirjallisuus on vaikuttanut silloiseen ja/tai nykyiseen kulttuurikenttään.

Sisältö

Brittiläinen ja pohjois-amerikkalainen kirjallisuus (opetus englanniksi)
Slaavilainen kirjallisuus
Ranskankielinen kirjallisuus
Italialainen kirjallisuus
Pohjois-eurooppalainen kirjallisuus (opetus osittain ruotsiksi)
Saksankielinen kirjallisuus
Latinalaisamerikkalainen kirjallisuus

Oppimateriaalit

Spring 2017, Seinäjoki

Opetusmenetelmät

Lectures
Tutorials and discussions
Presentations
Peer learning
Writing a study journal
Reading some classics

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Total workload of the course is 135 h which includes scheduled studies and group work, individual studying, writing a study journal and peer learning and peer assessment.
This work load excludes reading of classics to be read during the course.

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

1-2
Opiskelija on suorittanut opintojakson kaikki tehtävät, mutta ei ole aina noudattanut aikatauluja tai ohjeita.
Opiskelija osaa nimetä vain muutamia maailman nykykirjallisuuden klassikkoteoksia, aikakausia ja genrejä. Hänen tietämyksensä kirjailijoista ja klassikoista sekä ymmärrys niiden taustalla olevista yhteiskunnallisista tapahtumista on pinnallinen.
Opiskelija on kirjoittanut opintopäiväkirjaa, mutta hänen opintojakson teemojen tuntemuksensa näyttäytyy ohuena. Opintojaksopäiväkirjaa ei ole kirjoitettu säännöllisesti.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

3-4
Opiskelija on suorittanut kaikki opintojakson tehtävät noudattaen aikatauluja ja ohjeita.
Hän osaa nimetä useita maailman nykykirjallisuuden klassikkoteoksia, aikakausia ja genrejä.
Hän on lukenut näytteitä klassikoista ja pystyy keskustelemaan niistä.
Hän osaa kuvata historiallisia ja yhteiskunnallisia tapahtumia, jotka ovat vaikuttaneet opintojaksolla käsiteltyyn kirjallisuuteen.
Hän on kirjoittanut oppimispäiväkirjaa säännöllisesti ja ohjeiden mukaan.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

5
Opiskelija on suorittanut kaikki opintojakson tehtävät perusteellisesti ja noudattaen aikatauluja ja ohjeita.
Hän on lukenut useita klassikoita. Hän on osoittanut kiinnostusta aiheisiin ja on ollut aktiivinen kirjallisuuskeskusteluissa.
Hän osaa syvällisesti kuvailla opintojaksolla käsiteltyyn kirjallisuuteen vaikuttavia historiallisia ja yhteiskunnallisia tapahtumia.
Hän on kirjoittanut oppimispäiväkirjaa säännöllisesti ohjeita noudattaen. Oppimispäiväkirjassaan hän on osoittanut kiinnostusta opintojakson aiheisiin etsimällä lisätietoja ja esittämällä omia mielipiteitä ja näkemyksiä.

Esitietovaatimukset

Kotimainen kirjallisuus

Siirry alkuun