Siirry suoraan sisältöön

Automaatiotekniikka (5 op)

Toteutuksen tunnus: KC03BAUT05-3006

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
19.04.2021 - 06.09.2021
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.09.2021 - 17.12.2021
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Opetuskielet
suomi
Koulutus
Insinööri (AMK), Bio- ja elintarviketekniikka
Opettajat
Ismo Tupamäki
Opintojakso
KC03BAUT05

Arviointiasteikko

1-5

Tavoitteet

Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa: selittää automaattisten järjestelmien rakenteen, nimetä kappaletavara-automaation yleisimmät anturit ja niiden käyttökohteet, tunnistaa ohjelmoitavan logiikan käytön järjestelmien ohjauksessa, osaa päätellä prosessiautomaation rakenteen sekä tunnistaa prosessiautomaatiossa käytettävät laitteet ja järjestelmät, kuten, valvomot, ohjauslaitteet, prosessiteollisuuden väylät. Hän osaa prosessiautomaation piirrosmerkkien ja kaavioden lukuperiaatteet, sekä osaa tehdä yksinkertaisia ohjelmia PLC-laitteilla. Opiskelija hallitsee robotiikan perusteet.

Sisältö

Kappaletavara- ja prosessiautomaation ero. Ohjaus ja säätö. Kappaletavara-automaation yleisimmät anturit. Releohjaus, automaatiojärjestelmät, ohjelmoitavat logiikat ja niiden ohjelmointi. Robotiikan perusteet.

Automaatiojärjestelmät ja niiden hierarkiset tasot. Säätö- ja ohjauspiirit. Valvomo-ohjelmistot. Automaatioprojektin eri vaiheet ja laitteet. ohjelmakuvaukset ja strukturoidun ohjelman rakenteet, sekvenssi, valinta, silmukka, alirutiinikutsu. Yksinkertaisen ohjelman ohjelmointi ja dokumentointi.

Oppimateriaalit

Luennoitsijan luentomateriaalit, luentojen esimerkit, harjoitustyöt sekä maahantuojien tuote- ja ohjelmointimanuaalit.

Opetusmenetelmät

Luennot, esimerkit, harjoitukset, ryhmätyöt laboraatiossa.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Ilmoitetaan opintojakson alussa.

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Opiskelija on suorittanut hyväksytysti annetut tehtävät/osiot. Opiskelija tuntee ja hallitsee tyydyttävässä määrin aiheeseen liittyvät peruskäsitteet ja menetelmät.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Opiskelija on suorittanut hyväksytysti annetut tehtävät/osiot ja osallistunut aktiivisesti opintojaksoon. Opiskelija tuntee aiheeseen liittyvät peruskäsitteet ja menetelmät sekä kykenee soveltamaan niitä tavanomaisten kysymysten ratkaisemisessa. Hän kykenee yhdistämään oppimansa aiempiin kokemuksiinsa aihepiiristä.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Opiskelija on suorittanut hyväksytysti annetut tehtävät/osiot ja osallistunut aktiivisesti opintojaksoon. Opiskelija tuntee aiheeseen liittyvät peruskäsitteet ja menetelmät sekä osaa soveltaa niitä tavanomaisten kysymysten ratkaisemisessa. Hän on osoittanut kykyä luoda aihepiirin puitteissa uusia merkityksiä ja ajatuksia aiemmin oppimaansa soveltaen.

Esitietovaatimukset

Tieto- ja viestintätekniikka tai Tietotekniikka

Siirry alkuun