Prosessijohtaminen ja toiminnanohjausjärjestelmät (3op)
Toteutuksen tunnus: LTVALK103-3008
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 15.10.2020 - 31.01.2021
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 13.01.2021 - 12.02.2021
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 3 op
- Lähiosuus
- 1 op
- Virtuaaliosuus
- 2 op
- Toteutustapa
- Monimuoto-opetus
- Opetuskielet
- suomi
- Koulutus
- Tradenomi (AMK), Liiketalous
- Opettajat
- Jorma Imppola
- Opintojakso
- LTVALK103
Arviointiasteikko
1-5
Tavoitteet
Opiskelija tuntee prosessijohtamisen perusteet sekä osaa mallintaa erilaisia liiketoimintaprosesseja. Hän tietää, mitä toiminnanohjausjärjestelmällä tarkoitetaan ja kuinka toiminnanohjausjärjestelmiä käytetään päivittäisissä yritystoiminnan prosesseissa. Opiskelija osaa ottaa käyttöön ja käyttää toiminnanohjausjärjestelmän moduuleja/osioita ja hän ymmärtää moduulien/osioiden välisen yhteyden toisiinsa.
Sisältö
1) Liiketoimintaprosessien mallintaminen
o Prosessikartta
o Prosessikaaviot
2) Toiminnanohjausjärjestelmät
o Järjestelmän perustiedot ja käyttöönotto
o Asiakkuudenhallinta (CRM)
o Varastonhallinta
o Henkilöstörekisteri ja palkat (HRM)
o Kirjanpito, budjettiseuranta ja tilinpäätösjärjestelmät
Oppimateriaalit
- Luentomateriaali, joka on saatavilla Moodlessa
- Muu luennoitsijan ilmoittama materiaali
Opetusmenetelmät
- Hybridiluennot (luennot, joihin voi myös osallistua Teams:in välityksellä)
- Kirjallinen harjoitustyö ja sen esitys loppuseminaarissa
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Kotitentti luentojen jälkeen
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Työmäärä yhteensä 81 h, josta
-luennot 24 h
-itsenäinen työskentely 57 h
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)
T 1-2: Opiskelija tuntee prosessijohtamisen perusteet. Hän tietää, mitä toiminnanohjausjärjestelmällä tarkoitetaan ja kuinka toiminnanohjausjärjestelmiä käytetään päivittäisissä yritystoiminnan prosesseissa. Opiskelija osaa käyttää toiminnanohjausjärjestelmän keskeisiä moduuleja/osioita.
Arviointikriteerit, hyvä (3)
H 3-4: Opiskelija osaa mallintaa erilaisia liiketoimintaprosesseja hyvin .Hän osaa käyttää toiminnanohjausjärjestelmän keskeisiä moduuleja/osioita ja hän ymmärtää keskeisten moduulien/osioiden välisen yhteyden toisiinsa. Hän osaa myös soveltaa oppimaansa keskeistä sisältöä muissa toiminnanohjausjärjestelmissä.
Arviointikriteerit, kiitettävä (5)
K 5: Opiskelija osaa mallintaa erilaisia liiketoimintaprosesseja kiitettävästi.Hän osaa käyttää toiminnanohjausjärjestelmän moduuleja/osioita ja hän ymmärtää moduulien/osioiden välisen yhteyden toisiinsa. Opiskelija on aktiivinen lähiopetustunneilla. Hän osaa myös soveltaa oppimaansa muissa toiminnanohjausjärjestelmissä.
Esitietovaatimukset
Ei ole