Siirry suoraan sisältöön

Opintoihin ja työhön valmentaminen (4 op)

Toteutuksen tunnus: BE00DC29-3006

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
05.05.2025 - 11.05.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
07.01.2026 - 26.03.2026
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
4 op
Lähiosuus
4 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
SeAMK Sosionomi ja geronomi
Toimipiste
SeAMK Seinäjoki, Kampustalo
Opetuskielet
suomi
Paikat
12 - 35
Koulutus
Sosionomi (AMK)
Opettajat
Annukka Haapa-aho
Ryhmät
SOS25A
Sosionomi (AMK)
MSOS25K
Sosionomi (AMK), Monimuotototeutus
Opintojakso
BE00DC29

Arviointiasteikko

1-5

Tavoitteet

Opiskelija osaa nimetä työllisyyden hoidon toimijoita. Lisäksi opiskelija osaa tunnistaa työllisyyttä hoitavaan tehtäväkenttään ja palvelurakenteeseen ajankohtaisesti liittyviä ilmiöitä. Opiskelijalla on valmiudet käyttää psykososiaalista työotetta ja ammatillista vuorovaikutusta opintoihin ja työhön valmentamisen tehtävissä toimiessaan. Opiskelija osaa nimetä nuorten, maahanmuuttajien, pitkäaikaistyöttömien ja eri syistä vammaisten henkilöiden opintoihin ja työelämään tukemisessa huomioitavia erityistarpeita. Opiskelija osaa kuvata, millaisissa työympäristöissä opinto- ja työvalmennusta toteutetaan. Lisäksi opiskelija osaa kuvata kuntouttavan työtoiminnan ideat ja prosessit.

Sisältö

- työllisyyden hoidon toimijat ja ajankohtaiset ilmiöt
- opiskelun ja työelämässä toimimisen haasteet eri asiakasryhmillä
- opinto- ja työvalmennuksen toteuttamisympäristöt, työorientaatiot, toimintatavat
- opinto- ja työvalmennuksen yhteistyötahot ja niiden toimintalogiikka
- kuntouttava työtoiminta
- ohjaajan/ valmentajan rooli ja tehtävät
- motivoiva keskustelu

Oppimateriaalit

Hakala, K.2017.Työllistymistarinoita.Kehitysvammaliitto ry.
Jahnukainen, M.ym.2019.Oma paikka haussa - maahanmuuttotaustaiset nuoret ja koulutus. Gaudeamus.
Kuntouttavan työtoiminnan käsikirja https://thl.fi/fi/web/hyvinvoinnin-ja-terveyden-edistamisen-johtaminen/osallisuuden-edistaminen/tyoelamaosallisuus/kuntouttava-tyotoiminta
Lämsä, A-L.2015.Erityistä tukea tarvitsevien nuorten työllistyminen.
Oksanen, J.2014.Motivointi työvälineenä.

Opetusmenetelmät

Itsenäinen verkko-opiskelu, kaksi etäopetuskertaa

Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

-

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

-

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

108h, josta etäopetusta 4-6h.

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Opiskelija osaa nimetä työllisyyden hoidon toimijoita. Lisäksi opiskelija osaa tunnistaa työllisyyttä hoitavaan tehtäväkenttään ja palvelurakenteeseen ajankohtaisesti liittyviä ilmiöitä. Opiskelija osaa perustella miksi opintoihin ja työhönvalmennus edellyttää psykososiaalista osaamista. Opiskelija osaa nimetä erilaisten asiakasryhmien opiskeluun ja työelämässä toimimiseen liittyviä haasteita. Opiskelija kuvailee opinto- ja työvalmennusta toteuttavia työympäristöjä ja niissä toteutettavia toimintaperiaatteita. Opiskelija osaa nimetä opiskelun ja työllistymisen edistämiseen liittyviä yhteistyötahoja.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Opiskelija osaa kuvata työllisyyden hoidon toimijoita ja tehtäviä. Lisäksi opiskelija osaa tarkastella työllisyyttä hoitavaan tehtäväkenttään ja palvelurakenteeseen ajankohtaisesti liittyviä ilmiöitä. Opiskelija tarkastelee monipuolisesti erilaisten asiakasryhmien opiskeluun ja työelämässä toimimiseen liittyviä haasteita. Opiskelija jäsentää asiakaslähtöisesti opinto- ja työvalmennusta toteuttavia toimintaympäristöjä ja niissä toteutettavia toimintaperiaatteita. Opiskelija tarkastelee opiskelun ja työllistymisen edistämiseen liittyviä yhteistyötahoja.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Opiskelija osaa tarkastella monipuolisesti työllisyyden hoidon toimijoita. Lisäksi opiskelija osaa tunnistaa ja analysoida työllisyyttä hoitavaan tehtäväkenttään ja palvelurakenteeseen ajankohtaisesti liittyviä ilmiöitä. Opiskelija osaa tarkastella monipuolisesti erilaisten asiakasryhmien opiskeluun ja työelämässä toimimiseen liittyviä haasteita. Opiskelija jäsentää asiakaslähtöisesti opinto- ja työvalmennusta toteuttavia toimintaympäristöjä ja niissä toteutettavia toimintaperiaatteita. Opiskelija tarkastelee opiskelun ja työllistymisen edistämiseen liittyviä yhteistyötahoja ja toimintatapoja monipuolisesti pohtien.

Esitietovaatimukset

Sosiaalialan tietoperustaopinnot pääosin.

Siirry alkuun