Siirry suoraan sisältöön

Urheilujohtaminen (5 op)

Toteutuksen tunnus: LT00DR73-3003

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
22.04.2025 - 03.09.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
Ajoitus
01.09.2025 - 31.10.2025
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
TKI-osuus
2 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Toimipiste
SeAMK Seinäjoki, Frami
Opetuskielet
suomi
Koulutus
Tradenomi (AMK), Liiketalous
Opettajat
Kimmo Kulmala
Ajoitusryhmät
Avoin AMK (Ei koske tutkinto-opiskelijaa) (Koko: 5 . Avoin AMK : 5.)
Ryhmät
VVO
VVO-ryhmä Peppiä varten
URLI25
Urheiluliiketoiminta
Pienryhmät
Avoin AMK (Ei koske tutkinto-opiskelijaa)
Opintojakso
LT00DR73

Arviointiasteikko

1-5

Tavoitteet

Opiskelija osaa kuvailla urheilun ja liikunnan merkityksen yksilön ja yhteiskunnan tasoilla. Opiskelija tunnistaa liikunta-alan eri toimijat ja ymmärtää niiden merkityksen. Opiskelija ymmärtää vapaaehtoistoiminnan erityispiirteet. Opiskelija osaa määritellä liikuntapalvelun keskeiset osa-alueet ja palvelutapahtuman vaiheet. Opiskelija tunnistaa urheiluliiketoiminnan taloudelliset erityispiirteet. Opiskelija tuntee keskeiset liikunta- ja urheilualan tiedonlähteet ja osaa käyttää niitä. Opiskelija ymmärtää verkostoitumisen merkityksen urheiluliiketoiminnassa. Opiskelija osaa toimia liikuntaorganisaatiossa hallintotehtävissä.

Sisältö

- Urheilun historia Suomessa
- Urheilun yhteiskunnallinen merkitys
- Urheiluorganisaation johtaminen
- Urheilun taloudelliset vaikutukset
- Urheilu ja liikunta tuotteena

Oppimateriaalit

Opettajan jakama materiaali

Opetusmenetelmät

Luennot, tehtävät, raportti
Opetus tiistaisin VVO-aikana klo 14.15-17.00
- 2.9.2025
- 9.9.2025
- 30.9.2025
- 7.10.2025
- 21.102025

Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

Projektityö suositeltavaa tehdä oikealle organisaatiolle.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Luennot 21h
Itsenäinen työskentely 114h

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Opiskelija on suorittanut hyväksytysti annetut tehtävät/osiot ja on osallistunut opintojaksolle. Opiskelija osaa suunnitella urheiluliiketoimintaa. Opiskelija osaa kuvailla toimintaympäristön merkityksen. Opiskelija tuntee keskeiset liikunta-alan tiedonlähteet ja osaa käyttää niitä. Opiskelija ymmärtää liikunnan ja urheilun erityispiirteet liiketoiminnan näkökulmasta.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Opiskelija on suorittanut annetut tehtävät/osiot ja on osallistunut aktiivisesti opintojaksolle. Opiskelija osaa suunnitella urheiluliiketoimintaa. Opiskelija osaa kuvailla toimintaympäristön merkityksen laajemmin. Opiskelija tuntee keskeiset liikunta-alan tiedonlähteet ja osaa käyttää niitä. Opiskelija ymmärtää liikunnan ja urheilun erityispiirteet liiketoiminnan näkökulmasta.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Opiskelija on suorittanut perusteellisesti annetut tehtävät/osiot ja on osallistunut aktiivisesti opintojaksolle. Opiskelija osaa suunnitella urheiluliiketoimintaa. Opiskelija osaa kuvailla ja ymmärtää toimintaympäristön merkityksen. Opiskelija tuntee keskeiset liikunta-alan tiedonlähteet ja osaa käyttää niitä. Opiskelija ymmärtää laajasti liikunnan ja urheilun erityispiirteet liiketoiminnan näkökulmasta.

Siirry alkuun