Verkkoliiketoiminta (6op)
Toteutuksen tunnus: LT00CL78-3003
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 10.11.2025 - 23.01.2026
- Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
- Ajoitus
- 31.01.2026 - 31.03.2026
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 6 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 6 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- SeAMK Liiketalous ja pk-yrittäjyys
- Toimipiste
- SeAMK Seinäjoki, Frami
- Opetuskielet
- suomi
- Koulutus
- Tradenomi (AMK), Pk-yrittäjyys
- Opettajat
- Essi Tuominiemi
- Ajoitusryhmät
- Avoin AMK (Ei koske tutkinto-opiskelijaa) (Koko: 5 . Avoin AMK : 5.)
- Ryhmät
-
MPK23Tradenomi (AMK), monimuotototeutus
- Pienryhmät
- Avoin AMK (Ei koske tutkinto-opiskelijaa)
- Opintojakso
- LT00CL78
Arviointiasteikko
1-5
Tavoitteet
Opiskelija osaa määritellä verkkoliiketoiminnan käsitteet ja mahdollisuudet liiketoiminnassa. Hän osaa arvioida olemassa olevien sähköisten kauppapaikkojen (verkkokauppojen) käytettävyyttä. Opiskelija osaa suunnitella ja toteuttaa perustoiminnot sisältävän verkkokaupan osaksi yrityksen verkkopalvelua.
Opiskelija osaa määritellä tärkeimmät digitaalisen markkinoinnin muodot. Hän osaa käyttää tärkeimpiä digitaalisen markkinoinnin välineitä verkkokaupan ja muun verkkoliiketoiminnan markkinoinnissa.
Sisältö
- sähköisen kaupankäynnin käsitteet
- sähköisen kauppapaikan määrittely ja käytettävyys
- yleisimmät verkkokauppaohjelmistot ja -pilvipalvelut
- verkkokaupan suunnittelu, toteutus ja ylläpito
- digitaalisen markkinoinnin työkalut ja niiden käyttö
Oppimateriaalit
Opettajan antamat materiaalit.
Opetusmenetelmät
Hybridiopetus
07.02.2026 09.00 - 12.30 FRAMIF309
07.03.2026 09.00 - 12.30 FRAMIF309
11.04.2026 09.00 - 12.30 FRAMIF309
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
6op=162h (12h hybridiopetusta ja 150h itsenäistä opiskelua)
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)
Opiskelija osaa luetella sähköisen kaupankäynnin keskeisiä käsitteitä. Opiskelija osaa kuvata sähköisen kaupankäynnin mahdollisuuksia liiketoiminnassa. Opiskelija osaa ohjatusti toteuttaa perustoimintoja yksinkertaiseen verkkokauppaan ja sen markkinointiin.
Arviointikriteerit, hyvä (3)
Opiskelija osaa määritellä sähköisen kaupankäynnin käsitteet ja mahdollisuudet liiketoiminnassa. Hän osaa arvioida olemassa olevien verkkokauppojen käytettävyyttä. Opiskelija osaa ohjatusti suunnitella ja toteuttaa perustoiminnot sisältävän verkkokaupan ja sen markkinoinnin osaksi yrityksen verkkopalvelua.
Arviointikriteerit, kiitettävä (5)
Opiskelija osaa huomioida käytettävyyden ja tietoturvan verkkopalvelun toteutuksessa. Opiskelija osaa suunnitella sähköisen kauppapaikan liiketoiminnan näkökulmasta. Opiskelija osaa itsenäisesti toteuttaa perustoiminnot sisältävän verkkokaupan ja sen markkinoinnin osaksi yrityksen verkkopalvelua.
Esitietovaatimukset
Liiketoiminnan digitalisaatio