Neuvottelutaito ja esiintyminen (3 op)
Toteutuksen tunnus: LT00DC25-3003
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 22.04.2025 - 27.10.2025
- Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
- Ajoitus
- 06.11.2025 - 19.12.2025
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 3 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 3 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- SeAMK Liiketalous ja pk-yrittäjyys
- Toimipiste
- SeAMK Seinäjoki, Frami
- Opetuskielet
- suomi
- Koulutus
- Tradenomi (AMK), Liiketalous
- Opettajat
- Heli Simon
- Viivi Heikura
- Ajoitusryhmät
- Avoin AMK (Ei koske tutkinto-opiskelijaa) (Koko: 3 . Avoin AMK : 3.)
- Ryhmät
-
MLITA24Tradenomi (AMK), Liiketalous, monimuotototeutus
- Pienryhmät
- Avoin AMK (Ei koske tutkinto-opiskelijaa)
- Opintojakso
- LT00DC25
Arviointiasteikko
1-5
Tavoitteet
Opiskelija hallitsee erilaisia neuvottelustrategioita ja taktiikoita myyntityössä. Opiskelija osaa analysoida omia vuorovaikutustaitojaan, esiintymistään ja vaikutuskeinojaan osana myyntineuvottelua.
Sisältö
- neuvottelustrategiat ja taktiikat
- argumentointikeinot
- vaikuttamiskeinot ja viestinnälliset tehokeinot
- virtuaaliset neuvottelukäytännöt
- sanoman tehostaminen
- video CV
Oppimateriaalit
Kansanen, A. 2002. Neuvottelu- ja kokoustaito. Helsinki: WSOY.
Opetusmenetelmät
Aikataulutettua TEAMS opetusta TO 6.11.2025, MA 17.11.2025 ja TI 2.12.2025 klo 17.15-19.30
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)
Opiskelija osaa argumentoida, mutta ei osaa aina hyödyntää sitä tarkoituksenmukaisesti. Opiskelija on osallistunut opetukseen ja hän osaa tyydyttävästi hyödyntää neuvottelustrategioita ja taktiikoita osana myyntityötä. Opiskelija osaa tyydyttävästi analysoida omia vuorovaikutustaitojaan ja taktiikoita ja viestintä on lähettäjäkeskeistä.
Arviointikriteerit, hyvä (3)
Opiskelija osaa argumentoida ja perustella väitteitään melko hyvin. Opiskelija on osallistunut aktiivisesti ja hän osaa hyödyntää erilaisia neuvottelustrategioita ja taktiikoita osana myyntityötä. Opiskelija osaa melko hyvin analysoida omia vuorovaikutustaitojaan ja esiintymistään ja hän osaa ylläpitää vuorovaikutusta.
Arviointikriteerit, kiitettävä (5)
Opiskelija osaa argumentoida monipuolisesti ja vakuuttavasti. Opiskelija viestii taitavasti. Opiskelija on osallistunut aktiivisesti ja hän osaa hyödyntää monipuolisesti erilaisia neuvottelustrategioita ja taktiikoita myyntityössä. Opiskelija osaa erittäin hyvin analysoida myös omia vuorovaikutustaitojaan sekä esiintymistään.
Esitietovaatimukset
1. vuoden viestinnän ja markkinoinnin opinnot