Yritystoiminnan rahoitus (3 op)
Toteutuksen tunnus: LT00CL77-3002
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 22.04.2024 - 17.10.2024
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 28.10.2024 - 18.12.2024
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 3 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 3 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- SeAMK Liiketalous ja pk-yrittäjyys
- Toimipiste
- SeAMK Seinäjoki, Frami
- Opetuskielet
- suomi
- Koulutus
- Tradenomi (AMK), Pk-yrittäjyys
- Opettajat
- Juhani Palomäki
- Ajoitusryhmät
- Avoin AMK (Ei koske tutkinto-opiskelijaa) (Koko: 5 . Avoin AMK : 5.)
- Ryhmät
-
MPK22Tradenomi (AMK), monimuotototeutus
- Pienryhmät
- Avoin AMK (Ei koske tutkinto-opiskelijaa)
- Opintojakso
- LT00CL77
Arviointiasteikko
1-5
Tavoitteet
Opiskelija osaa määritellä pk-yrityksen pitkä- ja lyhytaikaisen rahoituksen suunnitteluun liittyvät peruskäsitteet. Hän osaa esittää investointien rahoitussuunnittelun ja maksuvalmuissuunnittelun vaiheet. Hän osaa käyttää peruslaskentamenetelmiä ja laskentatulosten tulkintaohjeita rahoituksen suunnittelun eri aikaperiodeille. Opiskelija osaa arvioida kokonaisvaltaisen rahoitussuunnittelun keskeisen merkityksen niin koti- kuin ulkomaisillakin markkinoilla toimiville pk-yrityksille.
Sisältö
- pitkäaikaisen rahoitussuunnittelun käsitteet ja peruskysymykset
- lyhytaikaisen rahoitussuunnittelun käsitteet ja peruskysymykset
- rahoitussuunnittelun merkitys yrityksille ja muille organisaatioille
- pitkäaikaisen rahoitussuunnittelun toteutus: investointipäätökset, rahoitusrakenne, rahoituspäätökset, arvonmääritys
- likviditeettihallinnon toteutusperiaatteet: ostovelkojen hallinta, luottohallinto, kassahallinto, maksujärjestelmät
- rahoituksen suunnittelun ja toteutuksen apuvälineet
- rahoitusalan ammattilaisen teemahaastattelu
Oppimateriaalit
Luennoitsijan ilmoittama materiaali
Opetusmenetelmät
Luennot ja harjoitukset verkko-opetuksena (Teams) 16.11.2024 klo 09.00 - 13.00 ja 14.12.2024 klo 09.00 - 13.00
Opintojakson ennakkomateriaali aukeaa 28.10.2024 Moodlessa
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Verkkoluennot 12 h
Itsenäinen työskentely 69 h
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)
Opiskelija on suorittanut annetut tehtävät/osiot. Opiskelija osaa määritellä pk-yrityksen rahoituksen suunnitteluun liittyvät peruskäsitteet. Hän osaa esittää rahoituksen suunnittelun ja toteutuksen vaiheet. Hän osaa käyttää peruslaskentamenetelmiä ja laskentatulosten tulkintaohjeita investointien kannattavuuden arvioinnissa ja rahoituksen suunnittelussa myös kansainvälisessä yrityksessä. Hän osaa laatia yksinkertaisen rahoitussuunnitelman. Opiskelija osaa arvioida rahoitussuunnittelun merkityksen niin koti- kuin ulkomaisillakin markkinoilla toimiville pk-yrityksille.
Arviointikriteerit, hyvä (3)
Opiskelija on suorittanut annetut tehtävät/osiot hyvin ja on osallistunut aktiivisesti opintojaksoon. Opiskelija osaa määritellä pk-yrityksen rahoituksen suunnitteluun liittyvät peruskäsitteet. Hän osaa esittää rahoituksen suunnittelun ja toteutuksen vaiheet. Hän osaa käyttää monipuolisesti laskentamenetelmiä ja laskentatulosten tulkintaohjeita investointien kannattavuuden arvioinnissa ja rahoituksen suunnittelussa myös kansainvälisessä yrityksessä. Hän osaa laatia rahoitussuunnitelman ja tulkita tuloksia. Opiskelija osaa arvioida rahoitussuunnittelun keskeisen merkityksen niin koti- kuin ulkomaisillakin markkinoilla toimiville pk-yrityksille.
Arviointikriteerit, kiitettävä (5)
Opiskelija on suorittanut annetut tehtävät/osiot kiitettävästi ja on osallistunut aktiivisesti ja rakentavasti opintojaksoon. Opiskelija osaa määritellä tarkasti pk-yrityksen rahoituksen suunnitteluun liittyvät peruskäsitteet. Hän osaa esittää loogisesti rahoituksen suunnittelun ja toteutuksen vaiheet. Hän osaa käyttää monipuolisesti ja kriittisesti laskentamenetelmiä ja laskentatulosten tulkintaohjeita investointien kannattavuuden arvioinnissa ja rahoituksen suunnittelussa myös kansainvälisessä yrityksessä. Hän osaa laatia kokonaisvaltaisen rahoitussuunnitelman ja tulkita tuloksia. Opiskelija osaa arvioida kokonaisvaltaisesti rahoitussuunnittelun keskeisen merkityksen niin koti- kuin ulkomaisillakin markkinoilla toimiville pk-yrityksille.
Lisätiedot
Luennot ja harjoitukset verkko-opetuksena (Teams) 16.11.2024 klo 09.00 - 13.00 ja 14.12.2024 klo 09.00 - 13.00
Opintojakson ennakkomateriaali aukeaa 28.10.2024 Moodlessa