Siirry suoraan sisältöön

Kypsyysnäyte (0op)

Toteutuksen tunnus: KD07FY0T100-3006

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
31.07.2020 - 31.12.2020
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.08.2020 - 31.12.2020
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
0 op
Opetuskielet
suomi
Koulutus
Tradenomi (AMK), Liiketalous
Opettajat
Petra Sippola
Opintojakso
KD07FY0T100

Arviointiasteikko

Hyväksytty/hylätty

Tavoitteet

Ammattikorkeakouluasetuksessa (352/2003) kypsyysnäyte määritellään seuraavasti:
- "Ammattikorkeakoulututkintoa varten opiskelijan on kirjoitettava opinnäytetyönsä alalta kypsyysnäyte, joka osoittaa perehtyneisyyttä alaan ja suomen tai ruotsin kielen taitoa. Ammattikorkeakoulu päättää kypsyysnäytteestä silloin, kun opiskelijalta ei vaadita 8 pykälän 1 momentissa tarkoitettua sääntöä."

Sisältö

Opiskelijan tulee kypsyysnäytteessä osoittaa hallitsevansa työnsä sisällön perusteluineen sekä kykenevänsä selkeään ja johdonmukaiseen kirjalliseen esitykseen.

Opetusmenetelmät

Kypsyysnäyte kirjoitetaan EXAM-tenttitilassa. Varaa aika opinnäytetyöohjaajasi EXAM-tenttiin kun saat siihen luvan. Poikkeustapauksissa kypsyysnäyte tehdään muissa valvotuissa tiloissa (Skype) esimerkiksi Moodlea apuna käyttäen. Opiskelija voi varmistaa kypsyysnäytekäytänteen opinnäytetyönsä ohjaajalta.

Sähköinen EXAM-tentti suoritetaan joko tenttitilassa SeAMK Frami A, 5. krs., tila A530.10 tai SeAMK Kampustalo, 1Y. krs., C0066. Framin tenttitilassa on kolme (3) ja Kampustalon tenttitilassa kuusi (6) tenttikäyttöön varattua tietokonetta. Molemmissa tenttitiloissa on videovalvonta, joka tallentaa ääntä ja kuvaa. Ajantasaiset EXAM-ohjeet on lisätty Jelpparin ja intran sivuille. Niihin on hyvä tutustua ennen tenttiin osallistumista.

Arviointikriteeri, hyväksytty/hylätty

Hyväksytty: kypsyysnäyte täyttää kielelle ja sisällölle asetetut kriteerit.

Esitietovaatimukset

Kypsyysnäytteeseen voi ilmoittautua sen jälkeen, kun opinnäytetyö on jätetty lopullisesti arvioitavaksi.

Siirry alkuun