Siirry suoraan sisältöön

Kvantitatiivinen tutkimusLaajuus (3 op)

Opintojakson tunnus: LTHA105

Opintojakson perustiedot


Laajuus
3 op

Osaamistavoitteet

Opiskelija ymmärtää tilastotieteen peruskäsitteet ja hallitsee aineiston hankinnan perusperiaatteet ja menetelmät. Hän osaa laatia kysymyslomakkeen sekä syöttää, käsitellä ja raportoida tutkimusaineiston tulokset SPSS tilasto-ohjelmistoa käyttäen. Hän osaa myös tulkita saamiaan tuloksia, valmiita tilastoja ja tilastollisia tutkimuksia.

Sisältö

- Tilastotieteen peruskäsitteet
- Otantamenetelmät ja kokeellinen tutkimus
- Mittaaminen ja mitta-asteikot
- Kysymyslomakkeen laatiminen
- Havaintoaineiston kuvaaminen (tunnusluvut ja jakaumat)
- Riippuvuuden tarkastelu (ristiintaulukointi ja korrelaatio)
- Tulosten esittäminen taulukkoina ja kuvioina
- Tulosten tulkinta ja raportointi
- SPSS for Windows- tilasto-ohjelman käyttö tutkimusaineiston käsittelyssä ja analysoinnissa

Esitietovaatimukset

Tutkimus- ja kehittämistyön perusteet

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Opiskelija osaa tyydyttävästi tilastotieteen tärkeimmät peruskäsitteet, aineiston hankinnan perusperiaatteet ja menetelmät. Opiskelija osaa syöttää aineiston SPSS-ohjelmistoon ja osaa aineiston käsittelyn perustoimenpiteitä. Hän osaa esittää tyydyttävästi soveltaen tilastollisen tutkimuksen tuloksia käyttäen frekvenssijakaumia ja tunnuslukuja sekä osaa kahden muuttujan välisen riippuvuuden perusanalyysit. Osaa tulkita tuloksia ja ymmärtää tilastollisen päättelyn periaatteet.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Opiskelija osaa hyvin tilastotieteen peruskäsitteet, aineiston hankinnan perusperiaatteet ja menetelmät ja näiden soveltamisen. Opiskelija osaa syöttää aineiston SPSS-ohjelmistoon ja osaa hyvin aineiston käsittelyn toimenpiteet. Hän osaa esittää hyvin soveltaen tilastollisen tutkimuksen tuloksia käyttäen frekvenssijakaumia ja tunnuslukuja sekä osaa kahden muuttujan välisen riippuvuuden perusanalyysit. Osaa tulkita tuloksia ja ymmärtää tilastollisen päättelyn periaatteet.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Opiskelija osaa erinomaisesti tilastotieteen peruskäsitteet, aineiston hankinnan perusperiaatteet ja menetelmät ja näiden soveltamisen. Opiskelija osaa syöttää aineiston SPSS-ohjelmistoon ja osaa erinomaisesti aineiston käsittelyn toimenpiteet. Hän osaa esittää erinomaisesti soveltaen tilastollisen tutkimuksen tuloksia käyttäen frekvenssijakaumia ja tunnuslukuja sekä osaa kahden muuttujan välisen riippuvuuden perusanalyysit. Osaa tulkita tuloksia ja ymmärtää tilastollisen päättelyn periaatteet.

Oppimateriaalit

Tarja Heikkilä. 2014. Tilastollinen tutkimus. 9. uudistettu painos

Siirry alkuun