Industrial Management (4cr)
Code: C-02507-IM230004-3007
General information
- Enrollment
- 01.11.2024 - 09.03.2025
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 17.03.2025 - 08.05.2025
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 4 cr
- Institution
- Satakunta University of Applied Sciences, SAMK kampus Rauma
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 25
- Course
- C-02507-IM230004
Evaluation scale
1-5
Content scheduling
Opintojakso on jaettu kahdeksaan teemaan. Oppimisalustalla materiaalit on saatavilla teemoittain.
Objective
Opiskelija ymmärtää teollisen liiketoiminnan johtamisen ja prosessiajattelun peruskäsitteet. Opiskelija tuntee toiminnan johtamisen eri osa-alueet. Lisäksi opiskelija tuntee toiminnanohjauksen käsitteet ja keskeiset menetelmät, sekä hallitsee niiden soveltamisen erilaisissa tilanteissa. Opiskelija tuntee materiaalihallinnan peruskäsitteet ja menetelmät sekä ymmärtää niiden merkityksen kilpailukykyisen ja kannattavan liiketoiminnan taustalla. Opiskelija tuntee erilaiset tuotantoprosessien tyypit ja on perehtynyt erilaisiin mittareihin ja kehittämismenetelmiin perustasolla.
Content
Liiketoiminnan kilpailukyky ja kannattavuus; strateginen ja operatiivinen johtaminen; nykyaikainen markkinointi, arvon tuottaminen, tuotteet ja innovaatiot; materiaalihallinta, logistiikka ja toimitusketjut; toiminnanohjaus ja kapasiteetin hallinta; tuotantoprosessien suunnittelu ja kehittäminen; muutokseen reagointi ja kilpailukyvyn uudistaminen.
Location and time
Opintojakson aloitusluento pidetään opettajan Hill-huoneessa, jonka osoite on: https://hill.webex.com/meet/iina.virtanen. Luennon ajankohta: ma 17.3.2025 klo 14.00-15.30. .
Materials
Luentomateriaalit Moodlessa. Kurssikirja: Uusi-Rauva, E., Kouri, I., Miettinen, A. & Haverila, M. (2009). Teollisuustalous (6. p.).
Teaching methods
Opintojaksolla on aloitusluento, jossa tiedotetaan opintojakson käytänteistä ja tutustutaan oppimisympäristöön. Muuten opiskelija suorittaa opintojakson itsenäisesti. Aloitusluennon jälkeen opintojakson Moodle avautuu kaikille opintojaksolle hyväksytyille opiskelijoille ja opiskelu voi alkaa. Aloitusluento tallennetaan ja tallenne on luennon jälkeen saatavilla opintojakson Moodlessa
Employer connections
-
Exam schedules
Opintojakson suoritteiden määräajat merkitty Moodleen.
International connections
Ms Office
Completion alternatives
Ei ole.
Student workload
Opintojakson laajuus on 4 op, joka on noin 107 tuntia opiskelijan työtä. Aloitusluento: 1,5 tuntia. Loput ajasta opiskelija käyttää itsenäiseen työskentelyyn ja tiedonhankintaan opintojakson oppimisympäristössä.